Asus Pro BU401 – solidna oferta biznesowa

Biznesmeni szukający wysokiej klasy laptopa kierują się w pierwszej kolejności ku markom Lenovo ThinkPad, Dell Latitude czy HP EliteBook. Laptopy Asus w wersji dla użytkowników biznesowych (czyli modele z linii Asus Pro) są mniej znane, niekoniecznie wynika to jednak z ich gorszej jakości. Dobrym przykładem solidnego Asusa jest właśnie Pro BU401.

Poręczne narzędzie

Biznesowe modele Asus są mniej znane, niekoniecznie wynika to jednak z ich gorszej jakości
fot. asus.com

Obudowa laptopa jest bardzo klasyczna, matowa, nawet nieco kanciasta. 14-calowy wyświetlacz mieści się w mniej niż 1700 g i 20 mm wysokości. Niewielka waga nie wpłynęła jednak na obniżenie jakości obudowy. W przeciwieństwie do wielu lekkich modeli bardzo trudno spowodować nawet minimalne jej wygięcie. Za to jest wyposażona w mocny zawias, który powoduje, że po otwarciu ekran nie będzie się chybotał. Porty wyjściowe są rozłożone wygodnie (po obu stronach na tylnych częściach ścianek bocznych) i jest ich całkiem sporo.

Możliwości

Laptopy te są wyposażane w procesory Intel Core i7 4650U o dwóch rdzeniach ze zintegrowaną grafikę HD Graphics 5000 (większość podobnych urządzeń ma słabszą HD Graphics 4400) i dyski SDD o dużej szybkości zapisu. Połączenie mocnych podzespołów sprawia, że Asus Pro BU401 bardzo dobrze wypada w ogólnych testach wydajności i renderowaniu grafiki 3D. Mimo że dość śmiało można go porównywać z konkurencją, jednak przy długotrwałym obciążeniu znacznie zwalnia. Potencjalnie więc laptop oparty na tych samych podzespołach mógłby mieć jeszcze więcej mocy obliczeniowej. Na pewno jednak jest jej dość, by konkurować z serią Lenovo ThinkPad 440/450.

Grafika

Wyświetlacz nie jest najmocniejszą stroną Asusa. Luminancja (podświetlenie matrycy) jest za słaba do pracy na zewnątrz. Pokrycie palety barw sRGB i AdobeRGB nie wystarczają, by pracować z grafiką. Jednak matryca HD+ (rozdzielczość 1600 x 900) jest matowa i ma ochronę antyrefleksyjną, co w jakimś stopniu poprawia odbiór obrazu.

Komfort pracy

Praca na laptopie Asus Pro BU401 jest przyjemna, wręcz komfortowa. Wpływają na to nie tylko klawiatura i obudowa. Nawet przy maksymalnym, długotrwałym obciążeniu, obudowa nagrzewa się tylko do 40°C, a głośność pracy nie przekracza 38 dB. Podczas typowego dnia pracy laptop nie osiąga tak wysokich wartości. Faktycznie więc należy się spodziewać 30°C na obudowie i prawie bezgłośnej pracy przy niewielkim obciążeniu. Laptop nie traci mocy pozostając na zasilaniu akumulatorowym i może służyć do pracy przez 5 godzin po odłączeniu od ładowarki.

Podsumowanie

Asus Pro BU401 jest solidnym laptopem dla biznesmena. Nie jest pozbawiony wad, dotyczą one jednak głównie wyświetlania obrazu. Natomiast moc obliczeniowa, komfort pracy i jakość wykonania są mocnymi stronami biznesowego Asusa. Jak na swoje osiągi, jest on także dość lekki i poręczny.