Cudowny, ale nie doskonały – Dell XPS 15 9550

Dell XPS 15 9550 jest niebanalnym laptopem
fot. dell.com

Poprzedni 15-calowy Dell XPS zachwycał i śmiało konkurował zarówno z MacBookiem Pro 15 Retina, jak i oferowanym jako mobilna stacja robocza HP ZBookiem 15u. Bardzo wysoko podniosło to poprzeczkę dla modelu Dell XPS 15 9550. Ten natomiast, w zależności od tego z jakiej strony na niego spojrzeć, nie podołał oczekiwaniom lub znacznie je przekroczył. Dlaczego? 

Dlaczego nie?

Bardzo wysoka wydajność była jedną z głównych zalet poprzedniego modelu. W 9550 zastosowano potencjalnie jeszcze mocniejsze podzespoły – procesory Intel Skylake i7, dyski SSD podpinane bezpośrednio pod szynę PCI,  mocne gamingowe karty graficzne nVidia GeForce GTX 960M. Teoretycznie nowy Dell powinien być wyraźnie lepszy od starszego. Tak to wygląda w grach, ale niestety niekoniecznie przy renderowaniu grafiki lub pracy na baterii z ciężkimi aplikacjami. Throttling zdecydowanie nie pozwala temu laptopowi osiągnąć pełni możliwości. Występuje on zarówno przy pracy na pełnym obciążeniu CPU, jak i po odłączeniu od gniazdka, gdy używamy powyżej 75% dostępnej mocy. Zaniżenie taktowania nie pomaga też tak bardzo w oszczędzaniu energii – mimo posiadania baterii o pojemności 87 Wh (w najlepszej wersji) raczej nie popracujemy na nim ponad 6 godzin.

Dlaczego tak

Oprócz wspomnianych wyżej wad Dell XPS 15 9550 ma kilka bardzo istotnych zalet (o których to zaletach także tutaj: http://www.kuzniewski.pl/k2373,laptopy-dell-xps-xps-15-xps-15-9550.html). Przede wszystkim jest wykonany idealnie. Jego obudowa ma ledwie 17 mm wysokości, jest jednak bardzo elegancka, sztywna i wytrzymała. Podobnie jak poprzednie modele XPS robi wrażenie.

Jest też absolutnie cudowny jako laptop multimedialny. Może być wyposażony w wysokiej jakości matrycę Full HD (rozświetlenie ok. 390 cd/m², kontrast 1:1000, prawie 100% sRGB) lub profesjonalną 4K. Ta ostatnia jest też dostępna w wersji dotykowej. Optymalny obraz uzupełniany jest przez niespotykany w tak cienkich laptopach dźwięk. Głośniki dają raczej wrażenie, że siedzimy przed dobrej klasy laptopem gamingowym lub multimedialnym niż biznesowym.

Biznesowy jest natomiast dostęp do podzespołów. Pokrywę serwisową łatwo zdjąć i założyć z powrotem. Są też pewne możliwości rozbudowania tego modelu. Dell daje też zaskakująco dużo miejsca na proponowanych do wyboru dyskach. Dysk SSD o pojemności 1 TB to jednak wciąż rzadkość.

Tak czy nie?

Dell XPS 15 9550 jest niebanalnym laptopem. Należy do najlepszych maszyn multimedialnych na rynku, na pewno jest też bardzo prestiżowy i ma dużą wydajność w grach. Świetny wyświetlacz mógłby posłużyć profesjonalnym grafikom, ale pewne trudności sprawiają tu karta graficzna (gamingowa) oraz nadmiar mocy na cm³ (throttling).