Dell Latitude 3450 – elegancki laptop biurowy

W serii Latitude pojawił się model laptopa dedykowanego do użytku biurowego. Dell Latitude 3450, bo o nim mowa, to komputer zaprojektowany z myślą o typowych aplikacjach wykorzystywanych w biurze. Producent zadbał jednak o konfiguracje z mocniejszymi podzespołami, dzięki czemu laptop powinien spełnić oczekiwania także bardziej wymagających użytkowników biznesowych.

Obudowa i osprzęt

Mocną stroną modelu Latitude 3450 jest wygodna klawiatura – klawisze mają sprężysty, długi skok, co ułatwia szybkie pisanie
fot. kuzniewski.pl

Latitude 3450 waży około 2,05 kg (zasilacz 340 g). Laptop ma 342 mm szerokości, 255,9 mm głębokości i około 22 mm wysokości. Obudowa laptopa wykonana została z ciemnoszarego plastiku. Powierzchnia jest matowa, więc nie powinno być widać na niej smug czy kurzu. Mankamentem jest jednak to, że klawiatura oraz tylna część pokrywy znacznie uginają się pod punktowym naciskiem, co niestety jest częstą przypadłością laptopów z obudową wykonaną z tworzyw sztucznych. Niektórym użytkownikom może również przeszkadzać skrzypienie klapy.

Obudowa powinna przypaść do gustu… serwisantom, ponieważ wystarczy odkręcić 2 śrubki, aby móc zdjąć całą pokrywę jednostki zasadniczej i dostać się do wbudowanych podzespołów.

Mocną stroną modelu Latitude 3450 jest wygodna klawiatura – klawisze mają sprężysty, długi skok, co ułatwia szybkie pisanie. Wieczorem użytkownik może skorzystać z dwustopniowego podświetlenia. Kolejnym plusem jest duża płytka dotykowa z dwoma zintegrowanymi przyciskami (powierzchnia płytki: 10,5 x 8,1 cm).

Jakie porty?

Dell Latitude 3450 posiada 2 porty USB w standardzie 3.0 oraz 1 port USB 2.0. Użytkownik znajdzie tutaj także wejście słuchawkowe i mikrofonowe, HDMI, VGA oraz czytnik kart pamięci. Laptop niestety nie posiada czytnika linii papilarnych, który zabezpieczałby firmowe dane przed niepowołanymi użytkownikami.

Jakość obrazu

Producent wyposażył ten model w ekran o przekątnej 14 cali. Użytkownicy mogą wybrać tańszą konfigurację z matową matrycą typu TN z rozdzielczością 1366 x 768 pikseli. W droższej wersji Latitude 3450 pojawiła się doskonałej jakości matryca typu IPS w rozdzielczości Full HD (1920 x1080 pikseli). Plusem jest ostrość kolorów, głęboka czerń oraz wysoki kontrast. Wysoka luminacja przesądza zaś o tym, że z laptopa można korzystać w terenie bez obaw o pojawienie się na ekranie refleksów świetlnych czy przekłamań kolorów.

Jakie osiągi?

Laptopy Latitude 3450 zostały wyposażone w niskonapięciowe procesory Broadwell, które zapewniają oszczędność energii oraz osiągi dopasowane do popularnego oprogramowania biurowego. Użytkownicy mogą wybrać tańsze konfiguracje z procesorem Intel Core i3-4005U lub wydajniejszą wersję z procesorem Intel Core i5-5200U (częstotliwość taktowania od 2,2 GHz do 2,7 GHz z wykorzystaniem funkcji Turbo Boost).

Z procesorem producent zintegrował układ HD Graphics 5500 (częstotliwość taktowania do 900 MHz). Układ graficzny nie sprawdzi się do multimediów czy nowych gier komputerowych, ale w laptopie typowo biurowym jest zupełnie wystarczający.

Latitude 3450 można wybrać z droższym dyskiem o pojemności 1 TB (5400 obrotów/minutę) lub tańszym o pojemności 500 GB.