Dell Precision – Wyjątkowo mocny laptop

Laptopy z serii Dell Precision kosztują po kilkanaście tysięcy złotych. W ofercie producenta mają stanowić mobilną konkurencję dla stacji roboczych i graficznych, a więc najbardziej wydajnych komputerów stacjonarnych. Czy faktycznie są warte swojej ceny? 

Kilka modeli 

Seria Dell Precision to bardzo solidnie wykonane narzędzia dla biznesmenów

(fot. dell.com)

Seria składa się aktualnie z kilku modeli 15 calowych (M2800, M3800, M4800) i jednego 17 calowego (M6800). Różnica między blisko 4 kg M6800, a ważącym poniżej 2 kg M3800 jest na tyle duża, że trudno przykładać jedną miarę do wszystkich urządzeń z serii. Teoretycznie jednak nawet najmniejsze z nich powinno zadziwiać osiągami.

M3800 

Ten model to próba zmieszczenia stacji roboczej w obudowie ultrabooka. Korzysta z architektury Haswell, ma wyświetlacz dotykowy o imponującej rozdzielczości 3200 x 1800. Po złożeniu ma jedynie 20 mm grubości i to z uwzględnieniem nóżek. W stosunkowo niewielkim wnętrzu udało się umieścić między innymi 2 dyski (1 SDD mSATA i 1 HDD), czterordzeniowy procesor Intel Core i7-4702HQ i kartę graficzną NVIDIA Quadro K1100M. Pozwala to uzyskać zbliżone wyniki do HP Zbook 15. Bateria pozwala na ok. 3 godziny pracy. Tym samym mimo silnych podzespołów i bardzo solidnego wykonania, trudno traktować M3800 jako faktyczną stację roboczą. Przeszkadzają w tym też brak możliwości podłączenia do stacji dokującej i nieco zbyt blisko siebie położone porty. Tych ostatnich jest za to znacznie więcej niż w większości ultrabooków. Należy uznać ten model za bardzo silne narzędzie, swobodnie obsługujące programy typu CAD, ale nie wystarczające, by móc konkurować ze stacjonarnymi stacjami graficznymi.

M6800 

To olbrzym. Przy przekątnej ekranu 17 cali i rozmiarach 41 na 27 cm waży nieco ponad 3,8 kg. O wiele za dużo, by uznać go za w pełni mobilne urządzenie. Wielkość ma jednak swoje uzasadnienie. Po pierwsze podłączyć do M6800 można praktycznie wszystko. Ilość portów jest imponująca, ich umiejscowienie wygodne. Po drugie wewnątrz również mieści się bardzo dużo, a Dell proponuje nawet, by samodzielnie wybrać interesujące użytkownika podzespoły. Oferta obejmuje karty graficzne NVIDIA Quadro, od 16 do 32 GB RAM, od 1 do 3 dysków SDD m SATA, procesory serii Intel Core i7. Faktycznie można w tym laptopie zmieścić stację roboczą. Graficzną jednak już nie. Najlepsza matryca z jaką oferowany jest ten laptop to Full HD 1920 x 1080. Wskaźniki rozświetlenia i pokrycia barw są dobre, ale grafikowi mogą nie wystarczyć.

M4800 

15 calowy laptop o na prawdę znacznych możliwościach i podobnie dużych gabarytach. Waży ok. 3,2 kg, ma solidną, bardzo sztywną obudowę. Ekran wykorzystuje matrycę QHD+ o rozdzielczości 3200 x 1800 (można zamówić ze słabszą matrycą). Co ciekawe, zapewnia ona lepsze pokrycie barw niż w większym modelu. Jakość obrazu jest bardzo wysoka. Dobrze prezentuje się też wybór oferowanych podzespołów. Korzystając z bardzo mocnych procesorów Intel Core i7-4900MQ, kart graficznych NVIDIA Quadro i dysków różnych typów można złożyć laptopa zastępującego stację roboczą i przy okazji wydać na niego ponad 20 000 zł. Całość jest doskonale chłodzona i nie przegrzewa się nawet przy maksymalnym obciążeniu, jedynie wentylatory pracują wówczas dość głośno.

Podsumowanie 

Seria Dell Precision to bardzo solidnie wykonane narzędzia dla biznesmenów. Mogą być traktowane jako substytut stacji roboczej, wystarczy jednak spojrzeć na ofertę Dell w zakresie stacjonarnych stacji tego typu, by zrozumieć, że laptopy wciąż mają swoje ograniczenia. Z trzech nowych oferowanych modeli tej serii najlepiej wypada M4800 (oficjalna strona produktu: http://www.dell.com/pl/firmiinstytucji/p/precision-m4800-workstation/pd), który dysponuje zarówno bardzo dobrą grafiką, jak i wydajnością. Niestety opisany laptop jest dość ciężki, co przy takiej mocy oczywiście warto mu wybaczyć.