Dell XPS 13 3943 kontra Lenovo ThinkPad X1 Carbon 3

Zarówno Dell XPS 13 3943 jak i ThinkPad X1 Carbon 3 to ultrabooki niemalże idealne. By znaleźć w nich słabe strony trzeba porównać je z równymi sobie, a więc najlepiej ze sobą nawzajem. I warto mieć przy tym świadomość, że parametry, które w tym pojedynku wypadną na minus, najprawdopodobniej i tak znacznie wykraczają ponad przeciętną.

Pierwszy rzut oka

Zarówno Dell XPS 13 3943 jak i ThinkPad X1 Carbon 3 to ultrabooki niemalże idealne

fot. lenovo.com

Mimo, że nieznacznie różnią się wielkością, oba modele stanowią dla siebie naturalną konkurencję i startują do zawodów  w tej samej kategorii. Lenovo X1 Carbon ma wyświetlacz o przekątnej 14 cali, 19 mm wysokości po złożeniu i waży tylko 1,4 kg. 13,3 calowy Dell jest pół milimetra cieńszy i 120 g lżejszy. Oba wyglądają świetnie. Obudowa XPS 13 jest sztywniejsza i sprawia wrażenie solidniejszej. W przypadku zestawu dostępnych złączy wygrywa jednak Lenovo. Choć w obu modelach zmieściło się tylko po 2 porty USB, to ThinkPad ma wyjście stacji dokującej. Od razu widać też, że w Lenovo wzięto pod uwagę sugestie użytkowników. Druga wersja X1 Carbon miała tak udziwnione urządzenia wejściowe, że wiele osób nie było w stanie na niej pracować. W trzeciej jest natomiast świetna klawiatura, precyzyjny touchpad oraz TrackPoint z fizycznymi przyciskami. W Dellu trzeba zadowolić się klawiaturą (też bardzo dobrą) i płytką ze zintegrowanymi przyciskami.

Obraz

Pamiętamy cały czas o tym, że są to lekkie i wcale nieduże urządzenia. I możemy być zaskoczeni oferowanymi matrycami. Dell jest oferowany z dwoma matrycami o rozdzielczości 1920 x 1080 i 3200 x 1800, Lenovo ma taką o rozdzielczości 2560 x 1440. Lepsza z matryc XPS 13 3943 charakteryzuje się niesamowicie wysokim podświetleniem, choć trzeba przyznać, że jest ono niezbyt równomierne; to w najmniej podświetlonym fragmencie ekranu i tak mamy wyższą luminancję niż w większości ultrabooków. Naprawdę nieźle radzi sobie z pokryciem palety barw sRGB. W Lenovo ekran jest ciemniejszy, ale odwzorowanie kolorów równie dobre.

Możliwości

Oba laptopy korzystają z procesorów Intel Core i5 serii U, przy czym w Lenovo można też wybrać procesory i7. Różnica w wydajności między obydwoma laptopami jest symboliczna. Oba komputery odznaczają się wysoką kulturą pracy – są ciche i nie nagrzewają się zbyt szybko. Dłużej jednak można korzystać poza biurem z Della. Nawet 9-10 godzin na baterii przy tak lekkim urządzeniu i dużej rozdzielczości wyświetlacza to niesamowity wynik.

Co wybrać

W tym pojedynku nie można wskazać zdecydowanego zwycięzcy. Dell dłużej działa na baterii, jest lżejszy i ma lepiej wykonaną obudowę. Lenovo dysponuje wygodniejszymi urządzeniami wejścia i może być podpięte do stacji dokującej.