Durabook SA14 – twardziel wśród laptopów

Wyprodukowane przez firmę Twinhead laptopy Durabook różnią się od innego sprzętu biznesowego
fot. kuzniewski.pl

Wyprodukowane przez firmę Twinhead laptopy Durabook różnią się od innego sprzętu biznesowego. Są one dedykowane głównie do zastosowań przemysłowych. Wytrzymałe obudowy z aluminium i wzmocnienia podzespołów pozwalają wykorzystywać te notebooki nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Jedną z serii wpisujących się w główne cechy tej marki są Durabook SA14 – niemal pancerne laptopy z matrycą o przekątnej 14,1 cala. 

Pierwsze wrażenie

Notebooki marki Durabook posiadają certyfikaty wojskowe, które potwierdzają ich najwyższą wytrzymałość. Durabook SA14 to laptop z obudową magnezową, która jest solidna i zapewnia odpowiednią ochronę dla wrażliwych podzespołów (http://www.kuzniewski.pl/k2555,laptopy-durabook-sa14.html). Cała konstrukcja jest bardzo masywna i prezentuje się nieco topornie na tle najmodniejszych ultrabooków. Przy 14,1-calowej matrycy, obudowa ma szerokość 342 mm, głębokość 245 mm i wysokość 47 mm. Całość waży około 3,4 kg i jest odporna nie tylko na nacisk, ale i na wstrząsy, upadek, a nawet silne uderzenia.

Pancernego charakteru całości dopełnia klawiatura odporna na zalanie. Durabook SA14 z powodzeniem sprawdzi się podczas wyprawy na bezdroża, misji wojskowej czy jako wyposażenie samolotu lub samochodu rajdowego. Ta konstrukcja wytrzyma bowiem nawet najbardziej ekstremalne sytuacje.

Bogaty zestaw złączy

Funkcjonalność laptopów Durabook SA14 podnosi bogaty zestaw złączy, które zostały bardzo przemyślanie rozłożone. Na obudowie znalazły się 4 porty USB, złącze HDMI i VGA, nowoczesny port typu COM. Większą ilość sprzętu peryferyjnego pozwala wygodnie połączyć gniazdo stacji dokującej. Osoby ceniące tradycyjne rozwiązania z pewnością docenią obecność napędu optycznego DVD. Za komunikację odpowiada WLAN i Bluetooth.

Producent zadbał również o zaawansowane zabezpieczenie poufnych danych. Laptopy Durabook SA14 posiadają moduł szyfrowania TPM, czytnik Smart Card oraz czytnik linii papilarnych.

Matryca 

Firma Twinhead wykorzystała tutaj matową matrycę o przekątnej 14,1 cala. Dostępna jest ona w podstawowej rozdzielczości HD, która nie zapewnia może dużego obszaru roboczego i doskonałego podświetlenia, ale warto pamiętać, że laptop Durabook SA14 nie jest dedykowany do pracy z grafiką.

Jaka wydajność?

Masywna, bardzo wytrzymała obudowa i bogaty zestaw portów to nie jedyne zalety tego pancernego notebooka. Starannie dobrane podzespoły zapewniają odpowiednią wydajność podczas pracy. Za moc obliczeniową odpowiada tutaj dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 z serii M (częstotliwość taktowania od 2,7 do 3,3 GHz). W podstawowej wersji użytkownicy znajdą 4 GB pamięci RAM. Gdy jednak zależy nam na płynnej pracy z kilkoma aplikacjami równocześnie, pamięć wewnętrzną można rozbudować nawet do 16 GB. Klasyczny dysk HDD (pojemność 500 GB) można wymienić na bezpieczniejszy dysk typu SSD.

Zintegrowana karta graficzna (Intel HD 4000) gwarantuje mniejsze zużycie energii (układ nie wymaga intensywnego chłodzenia). Takie rozwiązanie, połączone z wytrzymałą baterią,która wykorzystuje technologię Hot-Swap, zapewnia możliwość wielogodzinnej pracy bez podłączania laptopa do zasilania elektrycznego.