Firma stacjonarna
Mimo że w ciągu ostatnich lat praca zdalna stała się znacznie łatwiejsza, wiele przedsiębiorstw opiera się w dalszym ciągu na modelu, w którym pracownicy wykonują swojej obowiązki jedynie w siedzibie firmy.
Bardzo modna dzisiaj mobilność nie wszystkim jest potrzebna. W sprawnie działającej firmie pracownik księgowości, programista czy inżynier nie mają powodu, by zabierać pracę poza obręb budynku firmowego, a tym samym bezzasadne staje się wyposażanie ich w laptopy. Za tę samą cenę można stworzyć znacznie lepsze stanowisko pracy wyposażone w komputer stacjonarny.
Psychologia pracy
Laptop służbowy jest często uważany za rodzaj benefitu pracowniczego. Dobra firma powinna dać do użytku laptopy przynajmniej kadrze kierowniczej, a najlepiej wszystkim pracownikom biurowym. Założenie takie wynika z potrzeby prestiżu, niekoniecznie zaś z rachunku ekonomicznego. 14-calowy laptop, płytka dotykowa i klawiatura wyspowa, nawet jeśli są elementami Lenovo ThinkPad, nie mogą być równie komfortowe co monitor 21-calowy i zewnętrzne urządzenia wejściowe. Efekt jest taki, że pracownik korzysta z laptopa głównie jako jednostki centralnej. Teoretycznie może mieć zarówno laptopa, jak i komputer stacjonarny, to jednak z kolei generuje koszty. Poza tym laptop daje możliwość zabrania pracy do domu, co nie jest korzystnym społecznie zjawiskiem. Jeśli jednak pracownicy pracują przy komputerach stacjonarnych mają jasny wyznacznik tego, kiedy kończą się ich obowiązki.
Wykorzystanie mocy obliczeniowej
Komputery stacjonarne mogą być wykorzystywane także wówczas, gdy pracowników nie ma na terenie firmy, np. w nocy. Silne procesory i karty graficzne komputerów takich jak Fujitsu Esprimo (http://www.kuzniewski.pl/k1737,komputery-stacjonarne-desktopy-fujitsu-esprimo.html) czy HP ProDesk (http://www.kuzniewski.pl/k1401,komputery-stacjonarne-desktopy-hp-prodesk.html) mogą być używane jako elementy farmy obliczeniowej, aktywnej w godzinach 21:00 – 05:00. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma nie musi korzystać z zewnętrznych farm w sieci i ma możliwość lepszego zabezpieczenia swoich danych.
Trudno wyobrazić sobie dziś przedsiębiorstwo pozbawione mobilnych urządzeń. By zoptymalizować koszty, wystarczy zastanowić się nad tym, gdzie mobilność faktycznie jest potrzebna, a gdzie jedynie dopłaca się za nią.