Gdzie postawić komputer?

Umiejscowienie komputera to ważna sprawa, ponieważ od niej może zależeć nasze zdrowie, jeśli długo komputera w ciągu dnia używamy. Pracujemy w biurach, a w domach swych, również komputerów używamy i co za tym idzie, spędzamy przy nim czasem więcej czasu niż to warte. No ale często nie mamy wyboru.

Umiejscowienie komputera to ważna sprawa, ponieważ od niej może zależeć nasze zdrowie, jeśli długo komputera w ciągu dnia używamy

fot. kuzniewski.pl

Miejsce, w którym nasz komputer stoi to rzecz fundamentalna. Dajmy na to, że mamy pokój bez okna i to tam trzymamy nasz sprzęt. To przecież katorga dla oczy i powietrza. Otóż nasze powietrze się dusi, bo komputer przez swe wentylowanie, powoduje, że powietrze się zmienia. A oczy? Brak dostępu do światła dziennego je obciąża. Jeśli używamy komputera po ciemku, a do tego w bardzo dużej jasności jego ekranu, to sami sobie szkodzimy. Musimy zawsze mieć dodatkowe źródło światła. Wiec jeśli pracujesz wieczorem przed komputerem, zapal nawet małą lampkę, która nie będzie Ci przeszkadzać, ale pomoże.

Umiejscowić komputer powinniśmy przede wszystkim w pomieszczeniu, gdzie mamy okno. Otóż mamy takie okno i możemy je zawsze sobie otworzyć, by wywietrzyć to zduszone powietrze, którego nawet nie czujemy. Gdy pracujemy przy komputerze musimy być dotlenieni. Kolejną częścią jest ustawienie monitora tak, by oczy były bezpieczne. Odległość polecana to około 60 cm. Monitory Eizo posiadają np. specjalne filtry, które chronią Twoje oczy. Niestety nie wszystkie monitory, jak monitory Eizo, mają taką wygodę. Należy zatem te 60 cm utrzymać. Gdy mamy monitor panoramiczny, potrzebujemy odpowiednio więcej miejsca (więcej znajdziesz pod linkiem).

Poza monitorem ważne jest również krzesło, które musi być dostosowane do wzrostu i odo wysokości biurka. Dobre są te krzesła obracane, jednak jeśli siadamy na nich nieprawidłowo albo się co chwilę wiercimy, warto je sobie odpuścić. Więcej szkody swojemu zdrowiu zrobimy, niż to warte. A zdrowie to najcenniejsza rzecz jaką mamy. Aby dobrze korzystać z komputera, ważne jest również to, by był on przodem do okna. Idealne ustawienie, bo zawsze możemy popatrzeć na coś zielonego i miłego za oknem. A to na pewno pomoże.

Ustawienie komputera w dużej mierze zależy od mieszkania jakie mamy. Jeśli możemy stworzyć sobie gabinet, to świetnie. Pamiętajmy jednak o dostosowaniu monitora do oczu, krzesła do wysokości wzrostu oraz o tym, by wietrzyć pokój i by w nim zawsze w miarę jasno było. Bez tego nasze zdrowie będzie bardziej narażone na szkodliwość wynikającą, z użytkowania komputera (więcej tutaj).