Koszmarnie drogi Office 365

Office jest od lat drugim najpopularniejszym po systemach operacyjnych Windows produktem Microsoft. Trzeba przyznać, że jego kolejne wersje dobrze wywiązują się ze swojego zadania. Wobec rosnącej konkurencji rozwiązań typu open source pojawiają się jednak pytania czy MS Office nie jest zbyt drogi. Zwłaszcza ten najnowszy – Microsoft Office 365.

Jak było do tej pory, a jak będzie teraz?

Office jest od lat drugim najpopularniejszym po systemach operacyjnych Windows produktem Microsoft
fot. microsoft.com

Dotychczas kupowaliśmy pakiety Office z licencją dożywotnią płacąc za nie jednorazowo. Mieliśmy też możliwość wybrać wersję oprogramowania, od najuboższej zawierającej niewiele ponad Worda, Excela i OneNote po profesjonalną z programami typu Acces. Oczywiście Office oznaczone Home Edition lub Student były nie tylko słabsze, ale też znacznie tańsze niż rozwiązania dedykowane przedsiębiorcom.

W przypadku MS Office 365 płacimy za roczną subskrybcję. Otrzymujemy więc ograniczony czasowo dostęp do programów pakietu. W praktyce więc płacimy często za coś z czego nie korzystamy. Większość użytkowników nie potrzebuje Office na 5 urządzeniach, a programów innych niż podstawowe po prostu nie potrafi obsługiwać, bo też nie ma powodu by operować zaawansowanymi bibliotekami i bazami danych.

Komu opłaca się Office 365?

Cena rocznej subskrybcji nowego Office to ok. 400 zł. Jeśli faktycznie potrzebujemy go na 4-5 komputerach i zamierzamy korzystać z zaawansowanych programów takich jak Acces i Publisher, jest szansa, że zapłacimy mniej niż w przypadku MS Office 2013/2016. Musimy jednak pamiętać, że pakiety Office do tej pory starczały nam na 2-4 lata, subskrybcję trzeba będzie więc po zakończeniu odnowić. W przypadku wersji Profesional w dalszym ciągu wyjdziemy na plus i to o przynajmniej kilkaset złotych.

Warto zainwestować w MS Office 365 jeśli zamierzamy korzystać z przynajmniej 1 programu niedostępnego w wersjach zubożonych i chcemy mieć oprogramowanie na przynajmniej 4 urządzeniach (laptopach, smartfonach z Win 8/10).

Dla użytkownika prywatnego lub jednoosobowej firmy (średnio 2 urządzenia), przy założeniu, że najbardziej zaawansowanym z potrzebnych programów będzie Power Point – subskrybcja okaże się ponad dwukrotnie droższa od MS Office 2013.

Zdecydowana większość użytkowników pakietu należy właśnie do tej drugiej grupy. Być może Microsoft przygotuje dla nich tańszą, ale dającą dostęp tylko do podstawowych programów subskrybcję, ale na to musimy jeszcze poczekać.