Laptopy Apple MacBook w 2016

W pierwszej połowie tego roku Apple wypuściło na rynek nową generację swojego MacBooka 12. Pod wieloma względami jest on doskonalszy od poprzednika i z pewnością należy do najlepszych ultrabooków na rynku, nie można jednak przyznać mu zdecydowanego pierwszeństwa.

O mistrzostwo w wadze piórkowej

W pierwszej połowie tego roku Apple wypuściło na rynek nową generację swojego MacBooka 12
fot. apple.com

12 calowy MacBook należy do najlżejszych laptopów dostępnych aktualnie na rynku. Przy 13 milimetrach grubości waży ok. 955 gram. Laptopy Apple po raz kolejny więc stają na podium mobilności. Odbywa się to kosztem wydajności, ale też od tak małego laptopa nie moglibyśmy wymagać procesora lepszego niż Intel Core m5 i więcej niż 8 GB RAM. Jak na swoje wymiary MacBook jest wystarczająco wydajny, zwłaszcza, że raczej przebija konkurencyjne modele o podobnych podzespołach (więcej tutaj).

Retina w 12 calach

Najmocniejszą stroną MacBooka jest w dalszym ciągu jego ekran. Wyświetlacz typu Retina daje użytkownikowi rozdzielczość 2304 na 1440, rozświetlenie powyżej 300 nitów i bardzo dobre pokrycie palety barw. Własny ekran jak na urządzenie tej wielkości jest doskonały.

Trochę gorzej jest z wyjściem na ekran zewnętrzny. Do MacBooka można podpiąć tylko 1 zewnętrzny monitor i to najlepiej z rozdzielczością nie przekraczającą natywnej rozdzielczości jego wyświetlacza. Przy zewnętrznym ekranie 4K, częstotliwość odświeżania spada do 30 Hz.

Tradycje Apple

Pewne cechy laptopy Apple MacBook po prostu mają. Dobry, niemal 9 godzinny czas pracy na baterii wiąże się z niemożliwością wyjęcia tej drugiej. Wyposażenie w porty zewnętrzne jest słabiutkie, podobnie jak kamera (480p). Jest więc wszystko czego się spodziewamy, łącznie z widocznymi już na pierwszy rzut oka: eleganckim wyglądem i bardzo krótką gwarancją. Na pewno Apple MacBook jest dobra kontynuacją serii, szkoda, ze już nie tak widowiskową.