Microsoft Surface Pro 3 – tablet zastępujący laptopa

Microsoft Surface Pro 3 został wykonany właśnie dla ludzi żyjących w biegu
microsoft.com

Ruszasz w trasę i wiesz, że czeka cię kilka trudnych dni. Przygotowujesz się na bieganie pomiędzy salami konferencyjnymi i wykładowymi. Spodziewasz się konieczności notowania w każdych warunkach, a niekiedy nawet wykonania jakiegoś poważniejszego zadania poza komfortowym biurem. Każde 100 g jakie weźmiesz ze sobą spowoduje większe zmęczenie, a każda godzina, gdy twój komputer nie będzie wymagał ładowarki, będzie na wagę złota. I teraz pytanie – bierzesz ze sobą laptopa czy tylko tablet? Bo, wbrew pozorom, nie jest to prosta decyzja. 

Tablet trochę za duży, ale znacznie funkcjonalniejszy

Microsoft Surface Pro 3 został wykonany właśnie dla ludzi żyjących w biegu. Tak, to wciąż tablet, choć ma 12-calowy wyświetlacz. Daje to dużą przestrzeń roboczą, a jednocześnie waga Surface Pro 3 nie przekracza 800 g, a jego grubość 9 mm. To wymiary bardzo zbliżone do Samsunga Galaxy Note 12.2, z tym że tablet Microsoftu ma w standardzie niskonapięciowy procesor Intel Core i5 o architekturze Haswell. Nie gwarantuje mu to wydajności jaką z tym samym sercem osiągają laptopy, ale różnica jest minimalna, podczas gdy większość tabletów oparta jest na lżejszych i znacznie mniej wydajnych procesorach Intel Atom.

Oprócz wydajności CPU model ten może pochwalić się kilkoma innymi zaletami. Przede wszystkim obraz jaki zapewnia jest więcej niż dobry. Rozdzielczość 2160×1440 (proporcje 3:2) to więcej niż aktualny standard dla laptopów biznesowych, także 15-calowych notebooków (z reguły Full HD). Niestety przy ograniczonej ilości programów dostosowanych do tej rozdzielczości, wciąż mogą występować problemy ze skalowaniem. Za to do odwzorowania kolorów i jasności ekranu nie można mieć zastrzeżeń.

Do pełnej funkcjonalności laptopa brakuje tu lepszego wyposażenia w złącza, możliwości rozkręcenia urządzenia (w którym pracuje aktywny układ chłodzenia – można by go od czasu do czasu wyczyścić) i ewentualnie klawiatury o lepszym skoku klawiszy. Ta, która jest i tak sprawdza się całkiem dobrze ze względu na bardzo wysoką jakość wykonania.

Dla osób, które cały czas potrzebują obu urządzeń, będzie idealny. Ci, którzy częściej używają tabletu, również będą z niego bardzo zadowoleni. Laptopa nie zastąpi w 100%, ale… prawie że.