Monitory panoramiczne
Większość monitorów jakie mamy przy biurkach ma stosunek szerokości do wysokości 16:9. Podobne występują w laptopach i tabletach, choć tam częściej zdarzają się jeszcze węższe ekrany o stosunku boków 16:10 lub 3:2. O monitorach panoramicznych myślimy najczęściej w kontekście kina domowego i faktycznie najlepiej prezentują się one podczas oglądania filmów. Potem jednak okazuje się, że część z nas korzysta z dwóch (nawet trzech) wąskich monitorów ustawionych obok siebie by uzyskać powiększony obszar roboczy. Pomijając przedzielenie ekranu, takie rozwiązanie jest również mało praktyczne ze względu na trudności z podpięciem do nowoczesnych laptopów, które bez stacji dokującej na ogół mają tylko jedno wyjście na monitor. Dlaczego w takim razie nie kupujemy do pracy monitorów panoramicznych?
Rozdzielczość nie do wszystkiego

Monitory panoramiczne dostępne w sprzedaży mają rozdzielczość 3440 x 1440 lub 5120 x 2160, przy czym ta druga wartość zarezerwowana jest dla kilku wciąż bardzo drogich modeli. Przyzwyczajenie producentów oprogramowania do proporcji 16:9 powoduje więc, że tak naprawdę bardzo często pracujemy w rozdzielczości WQHD (zamiast 3440 x 1440) lub 4K (zamiast 5120 x 2160), a płacimy za więcej i potrzebujemy więcej miejsca na biurku. Jednocześnie obie te rozdzielczości są wystarczające by karta graficzna padła z przemęczenia jeśli postanowimy pograć na najwyższych ustawieniach grafiki.
Żeby kupić ekran panoramiczny musimy mieć więc dobry powód. Dla niektórych będzie to konieczność pracy w wielu oknach jednocześnie, dla innych chęć oglądania epickich filmów, na pewno nie ma też zbyt dużej rozdzielczości dla grafików.
Dobre modele panoramiczne
Monitory o rozdzielczości 3440 x 1440 są coraz bardziej popularne i ich cena nie musi być szokująca. Dobrym przykładem jest Samsung SE790C – monitor o lekko zakrzywionej płaszczyźnie ekranu, głębokich barwach, 99% pokryciu palety sRGB i rozsądnej cenie. Mocną konkurencją dla niego jest z pewnością Dell Ultra Sharp U3415W, który lepiej sprawdza się w pracy nad materiałami graficznymi. Do Della warto też udać się szukając monitora 5K.