Nie tylko do pracy – laptopy multimedialne

Laptopy z wyższej półki projektowane są przede wszystkim do pracy. Mają też swój aspekt prestiżowy. Są więc i wydajne, i eleganckie. Mimo to, nawet gdy znajdą się w rękach pracoholika, służą również rozrywce. To samo urządzenie, które pomaga przygotować raport, rozdzielić zadania i złożyć zeznanie podatkowe, daje też możliwość oglądania filmów, słuchania muzyki i grania. Czy we wszystkich wypadkach producenci przewidzieli to dodatkowe, poboczne zastosowanie laptopów?

Symfonia Beethovena

Laptopy z wyższej półki projektowane są przede wszystkim do pracy

fot. asus.com

Niestety bez dodatkowego zestawu głośników większość laptopów nie pozwala delektować się muzyką klasyczną ani żadną inną, w której występują niskie dźwięki. Basy wymagają odpowiedniej membrany, a na tę w wielu modelach raczej nie ma miejsca. Przykładowo Lenovo ThinkPad T450s lub ThinkPad X250 mają wbudowane głośniki, z których zaleca się nie korzystać. Znacznie lepiej jest w Dell XPS 13 czy Asus Pro BU401. Widać, że laptopy te były projektowane także z myślą o rozrywce, nie była ona jednak pomyślana jako ich podstawowe zastosowanie. Chcąc w pełni cieszyć się wysoką jakością dźwięku, musimy wyposażyć się w zestaw głośników.

Krajobraz zapierający dech w piersi

Filmy zdecydowanie wygodniej ogląda się w kinie lub na telewizorze z dużym ekranem, nie zawsze jednak znajduje się na to czas. Częściej za to mamy pod ręką laptopa. Te prestiżowe mają z reguły wyświetlacze wysokiej jakości, zdarzają się jednak wyjątki. Przykładowo, przeznaczony do pracy HP EliteBook Folio 1040 G1 nie daje optymalnych wrażeń wizualnych. Znacznie przyjemniej ogląda się filmy na Lenovo Yoga 3 Pro lub nawet malutkim ekranie Toshiba Portege Z10t. Różnice mogą być bardzo duże. Podczas gdy rozdzielczość 3200 x 1800 zapewnia obraz idealny, przy 1366 x 768 na wyświetlaczu tej samej wielkości widać piksele.

Akcja i przygoda

Biznesmen, który postanowi wykorzystać wolny czas na gry PC, może poczuć się rozczarowany. W końcu jak to możliwe, by na jego doskonałym sprzęcie trzeba było ograniczyć liczbę detali, a czasem nawet całkiem zrezygnować z danego tytułu? Okazuje się jednak, że z reguły laptopy biznesowe, choć wspaniałe, są wyposażane w bardzo słabe karty graficzne i ograniczoną ilość pamięci RAM. Paradoksalnie nie najgorzej sprawdzają się tu laptopy konwertowalne. Wspomniane już Lenovo Yoga 3 Pro da grającemu użytkownikowi sporo emocji. Nie ma jednak szans z laptopami określanymi jako mobilne stacje robocze. Dell Precision M4800 w większości gier pozwoli ustawić najbardziej zasobożerne ustawienia graficzne i w dalszym ciągu cieszyć się dużą szybkością i płynnością gry.

Przede wszystkim jednak praca

Połączenie dobrych głośników, wydajnej grafiki i dobrego wyświetlacza zdarza się w laptopach. Z reguły jednak nie tych najwyższej klasy. Po prostu w ultralekkim, 13-calowym ultrabooku trudno zmieścić odpowiednie podzespoły nie powodując jednocześnie, że będzie on warczał jak traktor. Modele takie jak Lenovo Yoga 3 Pro czy Dell XPS 13 9343 pokazują jednak, że granica możliwości wciąż jest przesuwana.