Notebooki o większej mobilności

Jedną z najbardziej irytujących cech urządzeń mobilnych jest konieczność częstego ładowania baterii. Z jednej strony jest się przez to uzależnionym od sieci energetycznej, z drugiej trzeba zabrać ze sobą zasilacz co tak jakby podnosi wagę urządzenia. Najlżejsze notebooki tracą z kolei na funkcjonalności i wydajności. Sposobów na kompromis jest kilka.

Lepiej po prostu nie zużywać energii – Apple, Asus, Lenovo Yoga

Jedną z najbardziej irytujących cech urządzeń mobilnych jest konieczność częstego ładowania baterii

fot. hp.com

Modele takie jak MacBook Air, MacBook 12 (2016) czy Asus ZenBook UX305 są zoptymalizowane pod kątem niskiego zużycia energii. Mają raczej słabe procesory o niskim napięciu (Intel Core M), nie posiadają dedykowanych kart graficznych, ani potężnego układu chłodzenia. Nie można w nich również wymienić baterii. O wadach tych jednak łatwo zapomnieć po dziesięciu godzinach w drodze gdy laptop w dalszym ciągu działa, a gdy wyląduje w torbie waży nieznacznie ponad 1 kg.

Stopniowo do takiego rozwiązania przekonują się również inni producenci jak Acer i Lenovo.

Dodatkowa bateria na dłuższe wycieczki – Lenovo ThinkPad, Fujitsu LifeBook

Połączenie dwóch baterii w jednym notebooku – wewnętrznej nieruchomej i zewnętrznej dołączanej w zatoce ma zarówno wady jak i zalety. Do pierwszych należy nieco większa bazowa waga notebooka, do drugich możliwość wydłużenia pracy do 15-18 godzin, oraz dopasowania laptopa do aktualnych potrzeb. Można na przykład w ogóle nie brać ze sobą zewnętrznej baterii gdy spodziewamy się, że wewnętrzna wystarczy.

Dobrym przykładem są laptopy Lenovo ThinkPad T460, ale również nowe Fujitsu LifeBook 500 i 700.

Klasyczna, dająca się wyjąć bateria – Dell, HP

Biznesowe laptopy Dell nie należą do najlżejszych, ale wytrzymują cały dzień na baterii, oddając jednocześnie użytkownikowi do dyspozycji bardzo dużo mocy obliczeniowej. Nie ma tu żadnej tajemnicy, ani nowatorskiego rozwiązania – po prostu pojemna bateria, którą w razie czego można wyjąć obniżając wagę laptopa. To rozwiązanie jest aktualnie klasyczne stosują go więc niemal wszystkie większe firmy w niektórych seriach laptopów.

Stopniowo baterie wyjmowalne ustępują wmontowanym na stałe lub układom Power-Bridge. W dalszym ciągu same akumulatory nie dają się skutecznie zminimalizować i zdarza się, że bateria waży ponad 20% tego co cały notebook.