Office 365 czy 2016?

Microsoft idąc z duchem czasu zaproponował alternatywną formę płatności za pakiet Office. W przypadku pakietu Office 365, płacisz jedynie za czas przez jaki faktycznie używasz oprogramowania (więcej). Płatność może być więc rozłożona na raty miesięczne lub roczne. Bynajmniej nie oznacza to jednak ukłonu w stronę klienta. Obie dostępne możliwości obarczone są bowiem pewnymi wadami, których nie miał poprzedni przed pakietem z 2016, MS Office 2013.

Office 2016 – kup i zapomnij o nas

Microsoft idąc z duchem czasu zaproponował alternatywną formę płatności za pakiet Office

fot. office.microsoft.com

Klasyczna dożywotnia licencja w przypadku Microsoft Office 2016 będzie przypominała raczej zakup na targu niż nabycie biznesowego narzędzia od renomowanej firmy (jak było do tej pory). Firma wprost zastrzega, że raz kupiona licencja nie pozwoli użytkownikowi na pobieranie uaktualnień, które miałyby dodać do programów pakietu nowe funkcje. Ma jedynie udostępniać darmowo aktualizacje dotyczące zabezpieczeń. Nie ma natomiast ani słowa na temat tego czy aktualizacje będą rozwiązywały problemy z błędnym działaniem zakupionej wersji. Bez debugowania zakup stanie się mocno ryzykowny. Nie trzeba być specjalistą by zauważyć, że Microsoft stara się wszelkimi sposobami odwieść od kupowania licencji dożywotnich. Zbliżone do siebie pakiety z licencją dożywotnią zawierają mniej programów i mają więcej ograniczeń niż w przypadku poprzednich wersji.

Office 365 – płać, płać i jeszcze raz płać

W przypadku subskrypcji można liczyć na support na dotychczasowym poziomie. W cenie są wszystkie uaktualnienia, a także dodatkowe miejsce na wirtualnym dysku, szersze spektrum programów (np. Publisher w pakiecie dla użytkownika domowego) i miły uśmiech ze strony BOK. Bardzo to wszystko fajne, ale nie ma nic za darmo. Przede wszystkim cena odnawialnej subskrypcji jest dość wysoka. W porównaniu z nią licencja dożywotnia zwraca się po ok. 1,5 roku, podczas gdy średnia żywotność Office’ów to 3 lata w przypadku użytkowników profesjonalnych i często 4-5 u osób prywatnych. Ponadto mimo iż licencję można kupić z góry na rok i korzystać z niej w trybie offline, to konieczne jest połączenie z siecią przynajmniej raz na miesiąc by oprogramowanie nie przeszło w tryb ograniczonej funkcjonalności.

Mimo wyższej ceny pakiet Office 365 jest znacznie bardziej użyteczny od Office 2016. Obie licencje są natomiast wyraźnie gorsze od MS Office 2013. Szkoda, bo dotąd o ile wielu użytkowników narzekało na Windows, to pakiet biurowy cieszył się zdecydowanie pozytywną opinią.