Tablety z laptopowymi procesorami

Lekkie i wygodne w użyciu tablety bardzo szybko przyjęły się w świecie biznesu. Złośliwi twierdzili jednak przez pewien czas, że służyły głównie do oglądania śmiesznych filmików z kotami, bo uczciwie pracować się na nich nie dało. Wynikało to przede wszystkim ze zbyt słabej wydajności tabletów, które z ledwością radziły sobie z (i tak zasobożernymi) systemem Windows lub przeglądarką Chrome. Paradoksalnie najlepiej przystosowane do pracy były tablety Apple, które za to były nieszczególnie kompatybilne z urządzeniami nieprodukowanymi przez Apple. Na szczęście sytuacja bardzo się zmieniła.

Przejście na wyższy poziom wydajności

Apple iPad Pro korzysta z unikalnego procesora A9X, który pozwala mu rywalizować z laptopami pod względem wydajności. Jeszcze mocniejsze od niego procesory stosuje Microsoft w swoich Surface Bookach. Zarówno 3 jak i 4 odsłona MS Surface mogą być wyposażone w standardowe dla laptopów procesory niskonapięciowe Intel Core i3/i5/i7. Z tych samych procesorów korzystają urządzenia hybrydowe Lenovo (np. ThinkPad Yoga 12) i największe tablety z serii Dell Venue. Bardzo często pojawia się też możliwość wstawienia 8 GB RAM.

fot. Microsoft.com

Coraz lepsza staje się grafika i wcale nie tylko dlatego, że stosowane są coraz doskonalsze wyświetlacze. Zintegrowane układy graficzne, choć raczej niedoceniane, stają się coraz lepsze. Zastosowanie lepszego procesora pozwala jednocześnie użyć lepszego układu zintegrowanej grafiki.

Zastępowanie laptopów?

Tablety mają już równie dobrą grafikę jak laptopy, dostateczną wydajność by na nich pracować i wygodne ekrany dotykowe. Brakuje im jedynie klawiatur, ale i tu producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników proponując dołączane klawiatury, niekiedy pełniące też funkcję stacji dokującej i wyposażone w dodatkową baterię. Dobrym przykładem są Toshiba Tecra Z10t, ale też MS Surface Pro 4. Te ostatnie nabyć można np. pod tym adresem: http://www.kuzniewski.pl/k2253,tablety-microsoft-surface-pro-4.html. Zastąpić małego laptopa mogą też tablety Samsung i Sony.