Trochę starszy, ale wciąż użyteczny – HP ProBook 650 G1

ProBooki są laptopami biznesowymi, choć z pewnością nie tak prestiżowymi jak droższe od nich EliteBooki. O ile jednak ProBooki serii 400 bardzo szybko doczekały się nowej generacji, o tyle seria 600 w dalszym ciągu wyposażana jest w procesory Intel Haswell. Model HP ProBook 650 G1 jest w sprzedaży od 2014 roku. Być może niedługo zostanie zastąpiony przez nową generację, warto jednak zastanowić się, co pozwoliło mu znajdować nabywców przez tak długi czas, zwłaszcza że w tym momencie jego cena nieco już spadła.

ProBooki są laptopami biznesowymi, choć z pewnością nie tak prestiżowymi jak droższe od nich EliteBooki
fot. hp.com

Klasyka ponad nowinkami

HP ProBook 650 G1 korzysta z kilku rozwiązań, które wydają się dziś mało biznesowe. Na przykład korzysta z procesora o standardowym napięciu (np. i5-4210M). Producenci coraz częściej rezygnują z takich na rzecz niskonapięciowych procesorów oznaczonych U, który mają wiele zalet, ale są po prostu mniej wydajne. Dlatego niemłody już HP ProBook 650 G1 wyposażony w starego Haswella może osiągnąć podobną wydajność, co całkiem nowe modele biznesowe (http://www.kuzniewski.pl/k1698,laptopy-hp-probook-probook-650.html). Coraz rzadziej spotykane są też napęd DVD, klawiatura z blokiem numerycznym i miejsce na dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon. Niektórym użytkownikom brakuje tych elementów, a ma je wszystkie właśnie 15-calowy ProBook.

Wyposażenie miejsca pracy

HP ProBook 650 G1 w momencie wejścia na rynek mógł być uznany za całkiem mobilnego dzięki mocnej baterii, ale w tym momencie zdecydowanie przegrywa z laptopami lżejszymi i mającymi niższe zużycie energii przy identycznej mocy. Nigdy nie był to też nigdy laptop szczególnie prestiżowy. Świetnie natomiast sprawdzał się w roli desktopa, którego można przenieść w inne miejsce. Tu pełnowymiarowa klawiatura, manipulator i płytka z oddzielnymi przyciskami w dalszym ciągu są dużymi zaletami, podobnie jak szerokie możliwości wymieniania i ulepszania podzespołów.

Kilka nowych rozwiązań

Mimo iż nie wyprodukowano nowej generacji, wspomniane już możliwości ulepszania zaowocowały wprowadzeniem kilku opcjonalnych, ale jakże użytecznych usprawnień. HP ProBook 650 G1 może więc mieć półterabajtowy dysk SSD, matową matrycę Full HD i modem nowej generacji. Po wejściu na rynek HP ProBooka 650 G2, cena G1 znacznie spadła i jest on niemal wyprzedawany przez producenta.