Urządzenia hybrydowe – czy rzeczywiście mogą zastąpić telewizor, laptop i tablet?

Laptop hybrydowy HP Pro x5
Biznesowy laptop hybrydowy HP Pro x5

Laptop, który można rozdzielić na dwie części, z których jedna staje się klawiaturą, a druga tabletem? A może wersja, w której oba elementy są wyposażone w ekrany dotykowe i klawiatur? A może po prostu komputer jednoczęściowy?

Podczas gdy niektórzy poszukują wyspecjalizowanych rozwiązań, inni chcą mieć wszystko w jednym urządzeniu. Taka była idea powstania smartfonów i taka też przyświeca coraz popularniejszym urządzeniom hybrydowym. Producenci twierdzą, że mogą one zastąpić komputer osobisty, telewizor, tablet i w dodatku doskonale sprawdzają się jako narzędzie biznesu.

Jak to działa?

Podstawą działania urządzenia hybrydowego jest jak najszersze wykorzystanie ekranu dotykowego w połączeniu z podzespołami właściwymi dla laptopów. Szczegóły połączenia obu elementów są różne w zależności od producenta. Tak bardzo różne, że trudno traktować wszystkie urządzenia jako jedną kategorię.

Telewizory dotykowe z rozmaitymi dodatkami – przy takiej budowie ekran jest zazwyczaj dość spory. Za nim mieszczą się wszystkie istotne podzespoły. Zewnętrzne są jedynie urządzenia sterujące – klawiatura i mysz. Urządzeniem można więc sterować zarówno z pewnej odległości, jak i poprzez ekran dotykowy. Łatwo wyobrazić sobie użyteczność takiego rozwiązania podczas konferencji, gorzej przedstawia się jego mobilność. Przykład ciekawej koncepcji takich urządzeń opisano m.in. tutaj.

Laptopy hybrydowe (inaczej konwertowalne) – możesz przy nich pracować jak przy normalnych laptopach. Jeśli jednak potrzebujesz jedynie tabletu, możesz odłączyć monitor i swobodnie czytać na nim książki lub oglądać filmy. Obie części będą współpracować z pewnej odległości, ale musisz je czasem połączyć, gdyż w klawiaturze-podstawie jest zasilacz. Takie rozwiązanie jest nieco cięższe od tradycyjnego laptopa. Jednym z najlepszych urządzeń tego typu na rynku jest laptop HP Pro x2 z 12,5-calową matrycą dotykową.

Acer Iconia Dual Screen Touchbook
Acer Iconia Dual Screen Touchbook – nietypowy laptop hybrydowy z dwoma ekranami dotykowymi

Dwa ekrany dotykowe – Rozwiązanie raczej designerskie niż użyteczne. Dwa duże tablety, które po połączeniu dają laptopa. Jeden ekran dotykowy po prostu cały czas wyświetla wówczas klawiaturę, drugi staje się normalnym ekranem. Póki co proponuje to tylko Acer Iconia Toutchbook. Zaletą jest możliwość uzyskania dużego ekranu dotykowego po rozłożeniu niewielkiego urządzenia. Ma kilka zastosowań biurowych.

Czy zastępuje wszystko?

Wystarczy porównać ze sobą trzy powyższe rozwiązania (a pojawiają się już kolejne), by zrozumieć, że żadne z urządzeń hybrydowych nie ma zastosowania uniwersalnego. Póki co wszystkie wersje są zbyt ciężkie by skutecznie zastąpić laptopa, zbyt duże by służyć jako tablet, a z reguły zbyt małe by rodzina mogła oglądać przy nich telewizję. Czy mamy więc do czynienia z nieudanymi hybrydami?

Wręcz przeciwnie. Te urządzenia dają pogląd na rozwój rynku w przyszłości, gdy pojawiające się przed nimi trudności zostaną rozwiązane. Teraz urządzenie hybrydowe pełni dwie funkcje. Dla niedzielnych użytkowników jest eleganckim, nowoczesnym gadżetem. Dla biznesu już teraz jest bardzo przydatnym urządzeniem. Położony płasko ekran dotykowy doskonale sprawdza się gdy potrzebna jest współpraca dwóch siedzących naprzeciw siebie osób. Łatwo w ten sposób np. przedstawić założenia projektu kontrahentowi, a jeśli zechce on wprowadzić poprawki wykorzystać tradycyjne urządzenia wejściowe będące częścią hybrydy by jej nanieść.

Urządzenie hybrydowe może zastąpić jedno, maksimum dwa urządzenia, których używasz. Jego uniwersalność daje Ci jednak dużą elastyczność w pracy co może być kluczowe dla twojej kariery.