Zamiast szkicownika – ekranowy tablet graficzny Wacom Cintiq 13HD

Pojawienie się na rynku ekranowych tabletów graficznych otworzyło grafikom i ilustratorom nowe możliwości, z których najważniejszą jest rysowanie bezpośrednio na ekranie
fot. wacom.com

Pojawienie się na rynku ekranowych tabletów graficznych otworzyło grafikom i ilustratorom nowe możliwości, z których najważniejszą jest rysowanie bezpośrednio na ekranie. Dzięki temu usunięta została niedogodność tabletów graficznych podłączanych do zewnętrznych monitorów – synchronizacja ruchów dłoni z wyświetlaniem. W przypadku tabletów LCD linie są widoczne w miejscu rysowania, co zapewnia maksymalną precyzję. Szczególnie w przypadku lepszych tabletów, oferujących bardzo wysoką szybkość reakcji (liczoną w milisekundach). Dla ludzkiej percepcji pomiędzy ruchem piórka a pojawieniem się obrazu na wyświetlaczu mija tak mało czasu, że może on być zakwalifikowany do kategorii od razu.

Potrzebny rozmiar podręczny

Tablety graficzne ekranowe kojarzą się z reguły ze sprzętem wielkości zbliżonej do monitora stacjonarnego. I faktycznie, przekątna około lub powyżej 20 cali pozwala na wygodne tworzenie grafiki, podobnie jak podobnej wielkości płótno malarskie lub arkusz papieru. Jednak, identycznie jak w przypadku laptopów, część użytkowników tabletów graficznych LCD ceni sobie mobilność sprzętu i jest w stanie zrezygnować z zalet dużego ekranu na korzyść łatwości w przenoszeniu i przewożeniu.

Rozwiązanie od lidera branży tabletów graficznych 

Wacom Cintiq 13HD to tablet z wyświetlaczem wyposażonym w matrycę IPS o średnicy 13,3″ i rozdzielczości HD (1920-1080). Pozwala na operowanie paletą 16,7 mln kolorów, a dodatkowo odróżnia 2048 poziomów nacisku piórka oraz różne kąty jego nachylenia, pozwalając na naturalne, płynne rysowanie.

Producent zadbał o funkcjonalność sprzętu, dostosowując go do współpracy zarówno z systemem operacyjnym Windows (od Windows 7 z SP1), jak i OS X (od wersji 10.8) oraz wyposażając w złącze 3w1. Przy wadze 1,2 kg i rozmiarze 37,5cm x 24,8cm, tablet może być łatwo spakowany w torbę lub plecak i zabrany na miejsce używania.

Dzięki dobrym parametrom i wysokiej precyzji Wacom Cintiq 13HD (http://www.kuzniewski.pl/p28965,wacom-cintiq-13hd-dtk-1300-4.html), choć jest niewielki i obsługuje tylko HD, może być stosowany do dość zaawansowanych operacji graficznych. Przyrównując do rynku laptopów – w innych sytuacjach przydają się lekkie ultrabooki, w innych mobilne stacje robocze. Ważne, by sprzęt został dostosowany do użytkującego.