Mobilny specjalista z Lenovo ThinkPad W541

Zabieram swoje rzeczy i idę. Tak, stację roboczą też biorę. Mogę na niej pracować wszędzie. Oczywiście o ile będzie tam gniazdko elektryczne. Przydałaby się też podstawka chłodząca i wygodne biurko, ale nie powstrzyma mnie ich brak. Wydajność jest dziś mobilna. Przynajmniej udaje.

Stacje robocze albo mobilne

Wśród laptopów od kilku lat można znaleźć takie, które oferowane są jako mobilne stacje roboczeWśród laptopów od kilku lat można znaleźć takie, które oferowane są jako mobilne stacje robocze. Niestety część z nich od dobrej klasy laptopa biznesowego różni się jedynie kartą graficzną, nie zaś wydajnością CPU. W końcu procesor Intel Core i7 5600U można znaleźć nawet w 12,5 calowym ThinkPadzie X250. Tymczasem do pracy przy programie AutoCAD potrzeba czegoś więcej. Czy w takim razie możemy mówić o mobilnych specjalistach, którzy mają szansę pracować poza biurem? Tak, ale będą oni musieli pójść na pewne kompromisy. Laptopy spełniające wymagania stawiane przed stacjami roboczymi, takie jak HP ZBook 15, Dell Precision 6800M czy Lenovo ThinkPad W541 należą niestety w dalszym ciągu do urządzeń dość ciężkich i nieporęcznych. Ostatni z wspomnianych modeli w zależności od konfiguracji może ważyć 2,6 do 2,8 kg, co i tak jest dobrym wynikiem jak na zastosowane w nim podzespoły.

Zapewne wkrótce analogiczną wydajność osiągną laptopy rozmiarów takich jak HP ZBook 15u czy Lenovo ThinkPad W550. Może się stać to już w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. W tym czasie jednak wzrosną również wymagania najbardziej zaawansowanych programów. Znów trzeba będzie zawrzeć kompromis między wydajnością, a mobilnością.

ThinkPad W541

Następca modelu W540 jest najwydajniejszym laptopem oferowanym przez Lenovo. ThinkPad W541 oparty został o potężny procesor Intel Core i7 4910MQ (dostępne również inne procesory i5/i7). Standardowo oferowany jest z 8 lub 16 GB RAM, ale może być rozbudowany do 32 GB. To już bardzo dużo pamięci operacyjnej. Do tego można dobrać jedną z kart graficznych AMD Fire Pro, dwa dyski (SSD i HDD) i wyświetlacz o rozdzielczości 2880 x 1620 (pokrycie palety sRGB 90%, Adobe RGB 62%). Na takim ThinkPadzie można operować grafiką 3D, dokonywać symulacji i pracować na prawdę ciężko.

Gdzie w takim razie jest wspomniany problem z mobilnością? Przecież 2,7 kg to wcale nie tak dużo. Niestety nawet ogromna bateria 99 Wh wystarcza na mniej niż 90 minut pracy na maksymalnym obciążeniu. W tym czasie laptop rozgrzeje się też miejscowo do ponad 50°C, a wydajność nie będzie tak optymalna jak przy zasilaniu z sieci. Najlepiej więc postawić ThinkPada na podstawce chłodzącej, podpiąć do gniazdka i … zapomnieć o pracy w drodze.

Można oczywiście użyć W541 poza biurem do obsługi typowych aplikacji. Wtedy wytrzyma na baterii ponad 5 godzin i nie powinien nagrzać się bardziej niż do 35-40°C.

Jest to laptop, który po postawieniu na biurku zmienia się w stację roboczą.